Reklamační řád Jihostroj
pro podnikatele, právnické osoby a spotřebitele
I. základní ustanovení
- Provozovatelem internetových stránek jihostroj.com a poskytovatelem zboží a služeb v rámci své podnikatelské činnosti (dále jen "prodávající") je:
Jihostroj a. s.
IČ: 466 78 212
DIČ: CZ46678212
Budějovická 148
382 32 Velešín
zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Českých Budějovicích v oddíle B, vložce 502zodpovědné osoby:
Divize hydrauliky:
Ing. Kamila Hanzalová, e-mail: salesHD@jihostroj.cz, tel / fax: 380 340 724Divize letecké:
Ing. Luboš Vágner, e-mail: salesAD@jihostroj.cz, tel / fax: 380 340 869 - Práva a povinnosti smluvních stran vyplývajících z odpovědnosti za vady (dále jen „reklamace“) se řídí příslušnými obecně závaznými právními předpisy; zejména ustanoveními zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění (dále jen „OZ“), jakož i s dalšími právní předpisy; zejména zákonem č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, v platném znění (dále jen „OS“).
- Kupujícím v tomto smyslu může být: a. Spotřebitel v souladu s § 419 OZ a § 2 odst. 1 písm.
- OS (dále jen „spotřebitel“),
- podnikatel v souladu s § 420 OZ. Podnikatelem se pro účely VOP rozumí ten, kdo vykonává na vlastní účet a odpovědnost výdělečnou činnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku v rámci své podnikatelské činnosti a v objednávce uvede své identifikační číslo (dále jen „podnikatel“),
- Právnická osoba v souladu s § 118 a násl. OZ. Právnická osoba je organizovaný útvar, o kterém zákon stanoví, že má právní osobnost, nebo jehož právní osobnost zákon uzná. Právnická osoba může bez zřetele na předmět své činnosti mít práva a povinnosti, které se slučují s její právní povahou (dále jen „podnikatel“).
- Uzavřením kupní smlouvy Kupující vyjadřuje svůj souhlas s všeobecnými obchodními podmínkami (dále jen „VOP“), jejichž nedílnou součástí je také reklamační řád a potvrzuje, že se s tímto reklamačním řádem řádně seznámil.
- Prodávající tímto řádně informuje kupujícího o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění reklamace, včetně údajů o tom, kde a jakým způsobem může reklamaci uplatnit.
II. Odpovědnost prodávajícího za vady
- V souladu s § 2161 OZ prodávající odpovídá kupujícímu, že věc při převzetí nemá vady. Zejména prodávající odpovídá kupujícímu, že v době, kdy kupující věc převzal:
- má věc vlastnosti, které si strany ujednaly, a chybí-li ujednání, takové vlastnosti, které prodávající nebo výrobce popsal nebo které kupující očekával s ohledem na povahu zboží a na základě reklamy jimi prováděné,
- se věc hodí k účelu, který pro její použití prodávající uvádí nebo ke kterému se věc tohoto druhu obvykle používá,
- věc odpovídá jakostí nebo provedením smluvenému vzorku nebo předloze, byla-li jakost nebo provedení určeno podle smluveného vzorku nebo předlohy,
- je věc v odpovídajícím množství, míře nebo hmotnosti a
- věc vyhovuje požadavkům právních předpisů.
- Prodávající ke každému zakoupenému zboží přikládá daňový doklad, který slouží k uplatnění reklamace.
III. Záruční doba
- Divize hydrauliky:
- Kupující je oprávněn uplatnit reklamaci, která se vyskytne u zakoupeného zboží v divizi hydrauliky ve lhůtě do 24 měsíců nebo do dosažení 3 000 provozních hodin, podle toho, co nastane dříve (dále jen „záruční doba“).
- Letecká divize:
- Kupující je oprávněn uplatnit reklamaci, která se vyskytne u zakoupeného zboží v letecké divizi ve lhůtě do 24 měsíců nebo do dosažení 500 letových hodin, podle toho, co nastane dříve. Kupující je oprávněn uplatnit reklamaci také ve lhůtě, která je uvedená v technických podmínkách přístroje nebo ve lhůtě uvedené po dohodě stran v kupní smlouvě. (dále jen „záruční doba“).
- Záruční doba počíná běžet převzetím zboží Kupujícím.
- Reklamuje-li kupující oprávněně, záruční doba se prodlužuje o dobu, po kterou kupující nemůže vadné zboží užívat.
- Neuplatní-li kupující reklamaci v uvedené době, jeho práva z vadného plnění zaniknou.
IV. Uplatnění reklamace
- Kupující je povinen uplatnit reklamaci bez zbytečného odkladu po zjištění vady.
- Práva z odpovědnosti za vady, tj. právo na opravu zboží, právo na výměnu zboží nebo jeho části, právo na přiměřenou slevu a právo na odstoupení od kupní smlouvy (vrácení peněz), kupující uplatňuje u zodpovědné osoby na adrese dle čl. I bod 1.
- Prodávající zajišťuje příjem reklamací pouze prostřednictvím přepravních služeb na adrese prodávajícího uvedené v předchozím odstavci.
- Kupující zašle zboží ve vhodného obalu, který odpovídá charakteru a vlastnostem reklamovaného zboží tak, aby bylo dostatečně chráněno během přepravy k prodávajícímu.
- Při zasílání zboží přepravní službou nesmí být předání zásilky podmíněno uhrazením doběrečného (dobírka). Prodávající si vyhrazuje právo odmítnout převzetí takové zásilky.
- Zásilka s reklamovaným zbožím musí obsahovat:
- kompletní balení reklamovaného zboží,
- kopii dokladu o zakoupení,
- podrobný popis závady,
- kontaktní údaje kupujícího nezbytné pro vyřízení reklamace (jméno, příjmení, adresa, email, telefonní kontakt),
- požadovaný způsob vyřízení reklamace (oprava, výměna, sleva, doplnění toho, co chybí, odstoupení od kupní smlouvy) - provedenou volbu nemůže kupující změnit bez souhlasu prodávajícího; to neplatí, žádal-li kupující opravu vady, která se ukáže jako neopravitelná.
- Prodávající v rámci reklamačního řízení provede posouzení reklamovaného zboží ve stavu, v jakém jej od kupujícího obdržel.
- V rámci uplatněné reklamace bude prodávající posuzovat pouze vadu/vady uvedené kupujícím v reklamaci – z tohoto důvodu prodávající požaduje podrobný popis vady.
- Po ukončení reklamačního řízení vydá prodávající kupujícímu písemné potvrzení o vyřízení reklamace, které obsahuje zejména:
- datum a způsob vyřízení reklamace,
- potvrzení o způsobu vyřízení reklamace a době jejího trvání,
- případně písemné odůvodnění zamítnutí reklamace.
V. Práva z vadného plnění
- Nemá-li věc vlastnosti stanovené v § 2161, může kupující požadovat i dodání nové věci bez vad, pokud to není vzhledem k povaze vady nepřiměřené, ale pokud se vada týká pouze součásti věci, může kupující požadovat jen výměnu součásti; není-li to možné, může odstoupit od smlouvy. Je-li to však vzhledem k povaze vady neúměrné, zejména lze-li vadu odstranit bez zbytečného odkladu, má kupující právo na bezplatné odstranění vady.
- Právo na dodání nové věci, nebo výměnu součásti má kupující i v případě odstranitelné vady, pokud nemůže věc řádně užívat pro opakovaný výskyt vady po opravě nebo pro větší počet vad. V takovém případě má kupující i právo od smlouvy odstoupit.
- Neodstoupí-li kupující od smlouvy nebo neuplatní-li právo na dodání nové věci bez vad, na výměnu její součásti nebo na opravu věci, může požadovat přiměřenou slevu. Kupující má právo na přiměřenou slevu i v případě, že mu prodávající nemůže dodat novou věc bez vad, vyměnit její součást nebo věc opravit, jakož i v případě, že prodávající nezjedná nápravu v přiměřené době nebo že by zjednání nápravy spotřebiteli působilo značné obtíže.
- Kdo má právo podle § 1923 občanského zákoníku, náleží mu i náhrada nákladů účelně vynaložených při uplatnění tohoto práva. Neuplatní-li však právo na náhradu do jednoho měsíce po uplynutí lhůty, ve které je třeba vytknout vadu, soud právo nepřizná, pokud prodávající namítne, že právo na náhradu nebylo uplatněno včas.
- Práva z vadného plnění se nevztahují zejména na případy, kdy závada nebo poškození vzniklo:
- běžným opotřebením zboží způsobené jeho používáním,
- neodbornou instalací, zacházením, obsluhou, nebo zanedbáním péče o zboží,
- mechanickým poškozením,
- nedovolenými zásahy do zboží a úpravy zboží provedené kupujícím, vznikla-li vada v důsledku tohoto zásahu či úpravy,
- odstraněním nebo poškozením plomby v případě, že je zboží plombami opatřeno
- odstranění plomb nad rámec příslušného oprávnění,
- elektrickým přepětím,
- poškozením přírodními živly nebo vyšší mocí,
- nesprávným užíváním,
- užíváním v rozporu s návodem k použití,
- užíváním v rozporu s obecně známými pravidly užívání,
- užíváním v rozporu s technickými podmínkami zboží,
- užíváním v rozporu se servisním manuálem či návodem k obsluze,
- používáním v podmínkách, které neodpovídají svojí teplotou, prašností, vlhkostí, chemickými a mechanickými vlivy prostředí, které je přímo výrobcem určeno nebo které jednoznačně vyplývá z povahy věci,
- paděláním dokladů – daňový doklad vykazuje známky provedených změn nebo je-li na zboží odlišné výrobní číslo od toho, jež je uvedeno v daňovém dokladu.
VI. Vyřízení reklamace
- Prodávající nebo jím pověřený pracovník je ve vztahu ke spotřebiteli povinný rozhodnout o reklamaci ihned, ve složitých případech do 3 pracovních dnů, a reklamaci vyřídit nejpozději do 30 dní ode dne uplatnění reklamace, pokud se prodávající se spotřebitelem nedohodne na delší lhůtě. Marné uplynutí této lhůty se považuje za podstatné porušení smlouvy.
- Prodávající nebo jím pověřený pracovník je povinný rozhodnout o reklamaci podnikatele v co nejkratší možné lhůtě a bez zbytečného odkladu, pokud se prodávající s podnikatelem nedohodne na delší lhůtě:
- Divize hydrauliky vyřizuje reklamace nejpozději do 40 dnů ode dne uplatnění reklamace, pokud se Prodávající a kupující nedohodnou na delší lhůtě,
- Letecká divize vyřizuje reklamace nejpozději do 60 dnů ode dne uplatnění reklamace, pokud se Prodávající a kupující nedohodnou na delší lhůtě.
- Kupující je povinen poskytnout prodávajícímu veškerou součinnost nezbytnou k ověření existence reklamované vady a k jejímu odstranění.
- Prodávající po vyřízení reklamace informuje kupujícího prostřednictvím e-mailu o vyřízení reklamace a jejím výsledku; současně jej informuje o způsob doručení zboží nebo poskytnutí jiného plnění.
- Po vyřízení reklamace vydá prodávající kupujícímu písemné potvrzení v souladu s čl. IV odst.9.
- Reklamované zboží bude po vyřízení reklamace odesláno na adresu kupujícího prostřednictvím přepravní služby. Požaduje-li kupující zaslat zboží na jinou adresu, než kterou uvedl v reklamačním protokolu, musí na tuto skutečnost prodávajícího dostatečným způsobem upozornit.
- Je-li kupujícím spotřebitel, má právo na úhradu účelně vynaložených nákladů na uplatnění reklamace, přičemž tyto náklady jsou chápány jako nejnižší možné. Jedná se zejména o poštovné za zaslání reklamovaného zboží. Za účelně vynaložené náklady nemusí být považovány zejména náklady na cestu automobilem pro uplatnění reklamace, expresní zaslání zboží přepravní službou a další obdobné náklady. Kupující o proplacení těchto nákladů musí požádat prodávajícího bez zbytečného odkladu, nejpozději však do jednoho měsíce od konce lhůty pro uplatnění práv z vadného plnění.
- Kupující se zavazuje reklamované zboží od přepravce převzít.
- Kupující bude informován o termínu doručení.
- Nebude-li kupující zastižen v době doručení, může si reklamované zboží vyzvednout v souladu s výzvou k vyzvednutí od přepravce. Nestačí-li kupující zboží převzít v dodatečně stanoveném termínu, vrátí se reklamované zboží zpět k prodávajícímu. Požádá-li kupující o opětovné zaslání reklamovaného zboží, nese kupující náklady spojené s opakovaným doručováním zboží.
- Zásilka s reklamovaným zbožím, kterou si kupující nepřevezme, bude vrácená prodávajícímu a uložena do skladu. Jestliže kupující neprojeví zájem o opětovné doručení zboží v rámci vyřízené reklamace do 6 měsíců ode dne vyřízení reklamace, vyhrazuje si prodávající právo zboží prodat či zlikvidovat. V případě prodeje nevyzvednutého zboží vyplatí prodávající, po uplatnění nároku kupujícího, výtěžek z prodeje kupujícímu. Prodávající má právo jednostranně započíst náklady, které mu v souvislosti s prodejem zboží vznikly (např. cena za opravu, uskladnění zboží, náklady spojené s prodejem zboží a další oprávněné nároky).
VII. Zvláštní postavení spotřebitele
- Na spotřebitele se nevztahují ta ustanovení reklamačního řádu, které vylučují nebo omezují jeho práva z vadného plnění z kupní smlouvy či práva na náhradu újmy.
- Práva a povinnosti smluvních stran z odpovědnosti za vady se řídí příslušnými obecně závaznými právními předpisy; zejména ustanoveními zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění a zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, v platném znění.
VIII. Kontrola zboží
- V souvislosti s vyřízenou reklamací se prodávající zavazuje doručit reklamované zboží zpět ke kupujícímu a kupující se zavazuje toto reklamované zboží převzít.
- Prodávající doručuje zboží pouze prostřednictvím přepravních společností.
- Při převzetí reklamovaného zboží od přepravce je kupující povinen zkontrolovat neporušenost obalů zboží a v případě jakýchkoliv závad toto neprodleně oznámit přepravci. V případě shledání porušení obalu svědčícího o neoprávněném vniknutí do zásilky nemusí kupující zásilku od přepravce převzít. Pokud kupující zásilku od přepravce převezme, učiní tak s výhradou převzetí a uvede způsob poškození v předávacím protokolu přepravce. Tímto nejsou dotčena práva kupujícího z odpovědnosti za vady zboží a další práva kupujícího vyplývající z obecně závazných právních předpisů.
- Kupující, který převzal zásilku s výhradou převzetí, oznámí tuto skutečnost bez zbytečného odkladu prodávajícímu na adresu uvedenou v čl. I bodu 1 a přiloží předávací protokol od přepravce; doporučujeme přiložit také fotodokumentaci poškození či porušení obalu (není nutností).
- Kupující se zavazuje v den převzetí reklamovaného zboží zkontrolovat jeho soulad s protokolem reklamace – zejména překontroluje kompletnost zboží a že balení obsahuje vše, co obsahovat má. K pozdějším námitkám již nebude přihlíženo.
- Porušení povinnosti uvedené v odst. 3., 4. a 5. tohoto článku je považováno za podstatné porušení smlouvy kupujícím. V případě, že zboží bude kupujícím převzato a prodávajícímu nebude bez zbytečného odkladu kupujícím vytknuta jakákoli vada, má se za to, že smlouva byla splněna řádně a včas.
IX. Závěrečná ustanovení
- Práva kupujícího vyplývající ze zákona nejsou tímto Reklamačním řádem dotčena.